1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa Polat Köprü Ödülü

1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) marifetiyle köprülerde polat kullanımını özendirmek amacıyla gelişigüzel iki yılda benzeri verilen Avrupa Polat Köprü Ödülü’nü kazandı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü idaresinde DLE&C, Limak, SK Ecoplant ve Çatı Merkezi ortaklığında yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ihsan almayı sürdürüyor. Türkiye’nin gururu olan dev proje, Avrupa Yapısal Polat Birliği (European Convention for Constructional Steelwork-ECCS) aracılığıyla günümüzün çağdaş köprülerinde çelik kullanımının yöre planda tutulmasını isteklendirmek üzere seçme iki yılda benzeri verilen Avrupa Polat Köprü Ödülü’ne müstahak bulundu. Seçici hakem heyeti tarafından yapılan değerlendirmede 1915 Çanakkale Köprüsü, Ün Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’ne kardeş benzeri yapı ve bölgenin kullanılmamış sembolü olarak tanımlandı.

Avrupa’nın sunu iyisi seçildi

2023 metrelik ılımlı açıklığıyla ‘dünyanın arz mufassal itidalli açıklıklı asılı köprüsü’ ve 334 metre bel noktasıyla ‘dünyanın bildirme erdemli kuleli asılı köprüsü’ unvanına ehil olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa Strüktürel Polat Birliği aracılığıyla modern mega mühendisliğin büyük aynı örneği adına adlandırıldı. Proje, Karayolu ve Demiryolu Köprüleri kategorisinde Avrupa’nın sunma iyisi seçildi. Jüri üyelerinden ECCS’nin önceki avrat umumi heyet üyesi, ilk kadın başkanı, ilkokul sene ara ile iki sefer riyaset yapmış olan, ECCS Silver Medal ve Charles Massonnet Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü, bölgedeki sağlam rüzgarlara ve sarsıntı risklerine dayanıklı şekilde nesir edildi. Bu mega mühendislik yapısı, mimarlık açıdan bile balaban tabiat topladı. Dört yıllık rekor sürede inşaatı tamamlanan asılı köprüde yapıya akla yatkın efdal dayanıklı çelik kullanımı, operasyonların elan acul, kuvvetli ve dayanabilen yürütülmesini sağladı. 1915 Çanakkale Köprüsü günümüzün çağcıl çelik yapıları için varlıklı bir örnek oluşturuyor” dedi.

Ödüller eylülde doğrulama edilecek

Avrupa Polat Köprü Ödülleri, Türk Strüktürel Çelik Derneği (TUCSA) aracılığıyla ECCS ile koordineli adına planlı 10’uncu Arsıulusal Çelik Köprüler Sempozyumu (SBIS 2022) ile 21 Ilkgüz tarihinde İstanbul’de gerçekleştirilecek bergüzar töreninde sahiplerini bulacak. – ÇANAKKALE

Share: