16 yaşında görmeye başlayan Meryemana doktor kalkmak istiyor

AKSARAY’birlikte yüzdelik 85 görmez doğan, giderek görme yetisini tamamen kaybeden Meryemana Kocaoğlan (16), ayn merceği ameliyatıyla baştan görmeye başladı. Natamam bıraktığı eğitimi tamamlayıp, hekim gelmek istediğini belirten Ayı, “Anadan Doğma görme engelli adına dünyaya geldim. Yaşım ilerledikçe müşahede engelim arttı. Bu yüzden beş 2’inci sınıfta eğitimimi yarıda bıraktım. Demin eğitimimi tamamlayıp doktor oluşmak istiyorum” dedi.

Sevinçli köyünde güçlü 5 çocuklu Ömer ve Fatma Ayı çiftinin evvel çocukları Meryemana Ayı, yüzdelik 85 görme engeliyle dünyaya geldi. Müşahede yetisi giderek elan üstelik azalan Ayı, beş 2’nci sınıfta okuldan kalkmak zorunda kaldı. Kızının tedavisi amacıyla araştırma yapan Ömer Kocaoğlan, göz merceğinin değiştirilmesiyle yeniden görmesinin sağlanabileceği bilgisi üzerine, yardım aramaya başladı. Özel bir hastanede yapılabilen ameliyatın masraflarını karşılayamayan Karaoğlan, muhtar Nurettin Şener ve Koyun Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ile Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’ya durumu anlattı. Ilbay Aydoğdu de Meryemana’nın görme yetisine kavuşmasını sağlayacaklarını belirtti. Ardından yapılan görüşmeler sonucu aynı iş insanı Meryemana’nın operasyon masraflarını karşılayacağını aktardı.

Meryemana Ayı’ın ayn mercekleri 10 dönem önceki hususi aynı hastanedeki ameliyatla değiştirildi. Yüzdelik 100 rüyet yetisine kavuşan Meryemana, babası ve köy muhtarı ile Ilbay Aydoğdu’ya teşekkür ziyaretinde bulundu.’BU MUTLULUK TARİF EDELEMEZ’Yeniden doğmuş üzere hissettiğini ve çokça bahtiyar olduğunu tamlayan Meryemana Ayı, şöyle konuştu:

“16 yaşındayım. Doğuştan gözsüz kendisine dünyaya geldim. Gözlüksüz tek şekilde akıntı edemiyordum. Yaşım ilerledikçe müşahede engelim arttı. Bu yüzden beş 2’inci sınıfta eğitimimi yarıda bıraktım. Babam göz hastalığıma üzüldüğü amacıyla birçok doktora götürdü; ancak tedavisi bulunamadı. Bu ameliyatı yapabilecek yalnız 2 doktorun olduğunu söylediler. Ameliyat masrafları çok olduğu üzere babam bunu karşılayamadı. Karye muhtarımızdan yardım istedik. Köy muhtarımızla gelişigüzel Vali Hamza Aydoğdu’yu görüşme ettik. Vali Düşünce girişimleriyle tıpkı iyicil işler paramı üstlendi. Göz merceklerim değişti. Ameliyat sonrası doktor göz bantlarımı açtı. Dünyam çok değişti. Bu bahtiyarlik tanım edilemez. Gözlükle renkleri ve ortamı bütün adına anlayamıyordum. Işler olduktan sonradan âlem, çiçekler böcekler çok değişti. Bu mutluluk tanım edilemez bire bir mutluluk. İleride doktor olup, hayallerimi yapmak istiyorum. Operasyon sürecimde bana müzaheret eden valimiz, muhtarımız ve hayırhah amcamıza çok teşekkürname ediyorum.”Share: