13’üncü Büyükelçiler Konferansı 6-12 Ağustos’ta gerçekleştirilecek

Türkiye’nin yurtdışında ve suret teşkilatında vazifeli cümle büyükelçilerin katılımıyla 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan Büyükelçiler Konferansı’nın on üçüncüsü, bu yıl 6-12 Ağustos 2022 tarihlerinde Ankara, Kayseri ve Nevşehir’de gerçekleştirilecek.

Türkiye’yi ve bölgeyi yakından ilgili gelişmelerin ele alındığı, global eğilimlerin değerlendirildiği ve güncel deneme ve fırsatların görüşüldüğü Büyükelçiler Konferansı, dış siyaset bağlamında gurur içi planlamalar yapılması ve kurumlar arası eşgüdüm kasılma edilmesinin birlikte, kamu diplomasisi bakımından dahi eke aynı işlev görüyor. 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nın teması, “2023 ve Ötesinde Uslu ve Şefkatli Türk Diplomasisi” kendisine belirlendi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bahsekonu ana konu, Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 100’üncü ve Dış Işleri Teşkilatımızın kuruluşunun 500’üncü yıldönümünü algı edeceğimiz 2023 yılına yaklaşırken, ülkemizi sahada ve masada ruhlu kılan “Müteşebbis ve İnsani Aut Siyaset” anlayışımızın bire bir tezahürüdür. Konferans kapsamında Büyükelçilerimiz, Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız aracılığıyla akseptans edileceklerdir. Kabine üyesi Bakanlarımız, arka dozaj amme görevlilerimiz ve ecnebi konuklar dahi Büyükelçilerimize hitapta bulunacaklardır” denildi. – ANKARA

Share: