12 yaşındaki judocu Eyüp, Balkan Şampiyonasına hazırlanıyor

Afyonkarahisar’da düzenlenen Spor Dip Minikler Türkiye Judo Şampiyonası’nda bir numara olan 12 yaşındaki Eyüp Alka, başarısını ilkgüz ayında Romanya’da gerçekleştirilecek Minikler Balkan Şampiyonası ile taçlandırmayı hedefliyor.

Yaklaşık 10 ay geçmiş kardeşinin yönlendirmesiyle judoya başlayan Eyüp Alka, antrenörü Nihat Özdemir sayesinde bu spordaki yeteneğini ortaya koydu.

Temmuz ayında mütenevvi lehçe şampiyonalarından ikincilikler elde fail Eyüp, Afyonkarahisar’da yapılan Spor Mabat Minikler Türkiye Judo Şampiyonası’nda kategorisinde bökelik elde etmeyi başardı.

Milli takıma seçilen Eyüp, Minikler Balkan Şampiyonası kadrosuna dahil edildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün destekleriyle Çokça Gayeli Spor Salonu’nda çalışmalarına bitmeme eden Eyüp, birincilik kürsüsünde Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor.

Minikler Balkan Şampiyonası öncesi AA muhabirine açıklamada mevcut Eyüp Alka, judoyu evvel başlarda sevmediğini ama antrenörü yardımıyla yeteneklerini ortaya koyduğunu ve gittikçe antrenör olmak istediğini dile getirdi.

Balkan Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne çıkarak Türk bayrağını dalgalandırmayı hedeflediğini belirten Eyüp, “Babam bu sporu ‘bırak’ dedi, ama annem kararı bana bıraktı. Ben dahi devam ettim. 10 aydır bu sporu sürdürüyorum. Judo bana korkulu kattı ve elan enerjik oldum. Daha Çok nefesimi elan ferah koruyabiliyorum, gani koşabiliyorum.” dedi.

Şanlıurfa’da çıktığı ilk maçta korktuğunu ve ayaklarının titrediğini vurgulayan Eyüp, “Yenildim ve 2. oldum. Daha sonra Çorum’da 4 rakibimi yendim ve 2. oldum. Afyonkarahisar’daki şampiyonaya giderken bazıları birinci olamayacağımı söyleyerek, benimle orostopolluk üstelik geçti. Cenabıhak cevaz verdi, aldım maçı ve bir numara oldum. Şampiyon olduğumda çokça ayrı ayrı duygular hissettim.” diyerek konuştu.

Çalıştırıcı Özdemir: “Temennimiz sporcularımızın bol aynı yere gelebilmesi”

Antrenör Nihat Özdemir ise Bingöl’birlikte özledikleri spor kültürünün oluşmaya başladığını söyledi.

Bu kültürün oluşmasının bütün spor branşlarına yansıdığını anlatan Özdemir, henüz ferah başarıları soldurmak amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Sırtlarındaki iyon farkında olduklarını ve bu şekilde çalıştıklarını anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

“5 yaşından 45 yaşında kadar tahminî 90 sporcumuz var. Anaokullarından başladık, ilkokul, ortaokullarda bu çalışmalarımız devam etti. Meslek sporlarında Türkiye 2’ncisi ve 3’üncüsü sporcularımız var. Bunun neticesinde Spor Ayak Minikler Judo Şampiyonası’nda, Türkiye şampiyonumuz ve 5’incimiz var. Böke sporcumuz Balkanlar’da ülkemizi ve ilimizi temaşa edecek. Onun için da tehlikeli çalışmalara başladık. Sunu bol sonucu alabilmek için dolgunca bir şekilde hazırlanıyoruz. Temennimiz sporcularımızın mebzul bir yere gelebilmesi ve ilimizden ülkemizi desise edebilecek çocukları bulup milli takıma çarpmak.”

Judonun çocukları tamamen disiplin altına aldığına belen eden Özdemir, “Judo, kaynak itibarıyla anif ve kaba benzeri spor namına görülüyor amma siz rakibinizi atarken üstelik, onu arkalamak zorundasınız. Judo ile çocukların fiziksel ve zihnî gelişimleri sağlanıyor. Çocukları sunma bol şekilde hazırlayıp, metin düşünen, değişmeyen verebilen erler adına antrparantez tıpkısı eğitimden geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: