12 bin 500 depremzede Batman’a göç etti

12 bin 500 depremzede Batman’a göç etti

BATMAN – Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra bölgeden balaban barhana bitmeme ediyor. Tahliye edilenler ve öz imkanları ile gittiği ilerden Batman Valiliğine başvurarak pusat yaptıran birey sayısı, 12 bin 498 dirilik oldu.

11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Batman’a 12 bin 498 depremzedelerden 669 gönül KYK yurtları ve amme misafirhanelerinde, 11 bin 829 can dahi kendi imkanlarıyla barınıyor.

“Mal sahipleri konutlarını yüksek kiraya vermesin”

Yaşanan depremin arkası sıra Batman’a gelenlerin tıpkı kısmını kişi mahallelerinde konuk ettikleri tamlayan Bahçelievler Muhtar Mustafa Kader, “Batman’da bu depremden etkilendi ve sallandık. Yaşanan depremin ardından 12 bin 500 depremzede Batman’a geldi. Bahçelievler Mahallemize 15 ile 20 ocak konuk ettik. Tespit ettiğimiz aileler var ayrımsız de tespit etmediğimiz ailelere da ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşlardan ricamız şu özelikle konutumuzu faziletkâr kiraya vermeyelim. Başkaca mümkünse on paralık icar almayalım. Yaşanan tıpkı afettir herkesin başına gelecek benzeri durumdur. Yaşanan afetin peşi sıra olabilir paye bire bir birimize apotr olalım. Depremzedelerin yanına gittiğimiz devir katışıksızlık, hıfzıssıhha ve çocuklarının iri ayrımsız ihtiyaçları bulunmakta ve biz bunları araç altına aldık bunun için elimizden geleni yapacağız. Hayırsever vatandaşlarımız varsa hayır beğenmek istiyorsa bize ulaştırırsa bizde depremzede ailelerimize ulaştıracağız” dedi.

Depremzedelerden 21 aileyi zat mahallesinde mihman ettiklerini söylen Sağlık Mahallesi Muhtarı Fatma Türkan “Ülkemiz şişman tıpkısı sarsıntı ile sarsıldı. Hareket sonrası 12 bin 500 depremzede Batman’a geldi. Bu depremzedelerden 21 eş mahallemize yerleştiler. Bizler mahalle sakinleri adına bu depremzedelerimizi gidip görüşme ettik. Kendilerinin yanı sıra olduğumuzu dile getirerek eksiklerini söyleyerek yanımıza sıcaklıkölçer ettik. Bu eksikleri hayırseverlerimizden dostlarımızdan, akrabalarımızdan, mahalle sakinlerimizden ve ara sıra derneklerimizden ihtiyaçlarını gerçekleştirme yazar kendilerine götürdük. Herhangi Bir devir onların yanı sıra olduğumuzu dile getiriyoruz. Bu yapılan yardımlar bir sefere anlaşılan değil kendilerini toparlayana büyüklüğünde arayış ve meccani içerisinde olacağız. Ev sahiplerine çığırmak istiyorum. Yaşanan bu facia depremzedelerin başına geldiyse bizimde başımıza gelebilir. Sülale sahipleri evlerini depremzedelere akıllıca vermelerini istiyoruz. Depremzedelerimizin ceplerini yakmamasını, vicdan ve merhametli olmalarını istiyorum” diyerek konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Batman’a gelen depremzedeler üzerine yazılı izah işleyen Batman Valiliği “6 Gücük Ay 2023 tarihinde model üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, peşi sıra Elbistan ilçesi olan ve 11 ilimizde balaban yıkıma sebep olan depremler sonrasında bütün ülkemizde olduğu gibi ilimizde da bölgeye yapılan yardımlar ve bölgeden ilimize kavrama fail depremzede vatandaşlarımızla ilişik çalışmalar bitmeme etmektedir. Bu çerçevede, ilimize mevrut 12 bin 498 depremzede misafirimizin; 669 birey KYK yurtları ve amme misafirhanelerinde, 11 bin 829 can bile kişi imkanlarıyla barınmaktadır. Bin 252 birey esenlik kurumlarına başvurmuş, bin 163 kişi tedavi edilmiş ve taburcu olmuştur. Bin 407 öğrencinin nakil işlemi gerçekleştirilmiştir. Valiliğimize arkalama talebinde bulunanların yüzdelik 85’inin ihtiyaçları karşılanmıştır” ifadelerine saha verdi.

Share: